Çocuklarda düztabanlık ve içe basma

Çocukların düztaban olması ve içe dönük yürümeleri aileleri tedirgin eden bir durumdur. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinan Mahir Kayıran, çocuklarda düztabanlık ve içe basma hakkında bilgiler verdi.

Küçük çocuklarda 1.5-2 yaşından önce düz tabanlık teşhisini koymak mümkün değildir. Bunun nedeni bu kadar küçük bir çocukta bacak ve ayak kasları henüz tam gelişmediğinden ayağa gerekli şeklini verememesi, özellikle kız çocuklarında sık rastlanan eklem esnekliği belirtileri ve bu yaşlarda ayak tabanında bulunan yağ yastıkçığı denilen adipoz dokunun yanlışlıkla düz taban görüntüsü vermesidir.

Tabanın düz gözükmesi mutlaka düztaban olduğu anlamına gelir mi?
Toplumumuzda düztabanlık adı verilen durum Hipermobil Pes Planus adı verilen yanıltıcı bir görüntüdür. Ayak kavsinin oluştuğu Fleksibl Pes Planus özel tedavi gerektirmeyen, sonuçları tamamen iyi olan bir görüntüdür.

Düztabanlık ortopedik ayakkabılar ile tedavi edilir mi?
Gerçek Pes Planus ise kemik patolojilerinin bulunduğu düztabanlık şeklidir. "Ortopedik Bot" adı verilen sert ayakkabıların özel bazı doğumsal ayak patolojileri dışında, günümüzde düztabanlık tedavisinde hiçbir yeri yoktur.

Normal ve hipermobil pes planus durumunda yumuşak tabanlı, esnek, hafif, havadar ayakkabılar çocuk ayak gelişimi açısından daha yararlıdır. Bu amaçla pahalı ve marka sahibi ayakkabılara gerek yoktur, bu yaş grubu için "en ucuz ayakkabı, en iyi ayakkabıdır" düşüncesi unutulmamalıdır.

Gerçek pes planusu da özel botlarla düzeltmek mümkün değildir, bunların tedavisi ancak cerrahi girişimlerle mümkündür.

İçe basmanın nedenleri nedir? Nasıl tedavi edilir?
İçe basma femur (uyluk) kemiğinin anteversiyon (FAV) açısının fazlalığına bağlıdır.

Bu açı artışı kız çocuklarda doğal olarak sık görülen bir özelliktir. FAV artışı bulunan çocuklar rahatlıkla W oturuşu şeklinde yerde otururlar, fakat bu oturuş şekli FAV açısının ilerleyen yıllardaki doğal düzelme yani ayakların düzgün basış şeklini engelleyen bir durumdur.

Bu yürüyüş bozukluğunun tedavisinde de ortopedik botların yeri yoktur, femurda bulunan bir patolojiyi ayakkabılar ile düzeltmek mümkün değildir. Tedavide yapılacak en önemli iş, çocuğun oturuş pozisyonunu düzeltmek, W-oturuşu veya uzun süre diz üstünde oturma şeklini engellemektir.

Bu çocukları bağdaş kurarak oturmaya zorlamak rahatsız edici olabilir, bu nedenle önerilecek en iyi yerde oturma şekli bacaklarını öne ve düz uzatacak şekilde oturmaları veya boylarına uygun bir sandalye veya taburede oturmalarını sağlamaktır.

Site içeriğinin tüm hakları Sinan Mahir Kayıran'a aittir. İzinsiz kopyalanamazlar ve kullanılamazlar.
2012 © Sinan Mahir Kayıran.
Tasarım, Alev Durmuşoğlu. Yazılım, Weblemeli.com.